O obci

O obci

Dobronice u Bechyně jsou nevelkou obcí, která se nachází v okrese Tábor, 7km od historického města Bechyně. Rozkládá se po obou březích řeky Lužnice na ploše 832 ha. Centrální část leží v nadmořské výšce přibližně 440 m. Součástí obce jsou i menší části – Papírna, Ovčín, Dubí a historické památky, zejména zřícenina dobronického hradu a kostelík Nanebevzetí Panny Marie. V novodobé historii přibyly i rekreační chatové osady, letní tábory a kempy. V katastru obce jsou vedle osídlených částí i pole, louky, lesy, část toku řeky Lužnice, dva rybníky a dva potoky.
Obec Dobronice vznikla na území osídlovaném již dávno před naším letopočtem. První písemná zmínka o obci pochází z počátku dvacátých let 13. století, o hradu asi o sto let později. Majiteli hradu byli nejprve nižší jihočeští vladykové, ve složité pobělohorské době přešel majetek do rukou šlechticů oddaných císaři, až na konci 17. století byl prodán jezuitům. Následně po zrušení řádu jezuitů jej získal rod Paarů, který byl majitelem panství až do roku 1948.
Počet obyvatel obce se prudce zvýšil v 19. století, kdy dosáhl při prvním sčítání lidu v roce 1869 téměř 600 osob. Toto číslo postupně klesalo až ke 104 stálým obyvatelům při posledním sčítání v roce 2021. V létě je počet lidí v obci mnohem vyšší díky majitelům rekreačních chat, chalup, návštěvníkům kempů, táborů, turistům, rybářům, vodákům a dalším. Dobronice u Bechyně jsou také křižovatkou turistických a cykloturistických tras a ve spojení s možnostmi, které nabízí řeka Lužnice, je oblíbeným místem pro tyto aktivity.
Dobronice u Bechyně jsou klidnou obcí, pracovních příležitostí tu mnoho není, přesto díky své poloze, rozložení, historii, přírodním scenériím a okolí jsou dobrým místem k životu, návštěvám i rekreaci.

 

Virtuální prohlídka obce Dobronice u Bechyně

Zde si můžete prohlédnou naši obec z výšky