Obec Dobronice - Elektronická úřední deska

O obci

7. setkání rodáků a přátel obce

příspěvek pana Slavomíra Kozáka

  

Ve vsi pod Dobronickým hradem se slavilo

 

Jako zrnko po zrnku v přesýpacích hodinách, které se nedají obrátit, nenávratně mizí nám všem hromádka času, kterou jsme si jako hrst písku přinesli na tento svět. Věčné kyvadlo vytrvale a nemilosrdně ukrajuje vteřinku po vteřince všemu živému na této planetě. Žádná z nich se už nikdy nevrátí …

V roce 1987 se v Dobronicích vylíhl nápad svolat do této vesničky setkání bývalých rodáků, obyvatelů, kamarádů a přátel. Od tohoto roku každých pět let počet návštěvníků několikrát převyšuje trvalé obyvatele.

Deváté září 2017 připadlo na sobotu. Kolem čtrnácté hodiny se u kaštanu na návsi začali rojit nejen rodáci a současní i dřívější obyvatelé této vesničky, ale i řada návštěvníků, kteří přišli posedět, poklábosit a zavzpomínat se svými známými, bývalými sousedy a kamarády. A bylo na co vzpomínat. Hloučky návštěvníků se kupily kolem panelů s vystavenými fotografiemi. Staré fotky silně okysličily letošní sraz. Tady se odehrálo nespočet soubojů s pamětí. Ponor do hlubin vzpomínek byl někdy velmi náročný. ČAS, ten silný a neúnavný protivník všeho živého na této Zemi, byl pečlivý při své zahlazovací činnosti. Důsledně omotal pavučinami zapomnění dávnější i dávné události. A to se nezmiňuji o jeho pilném a neúnavném „sochání“ na našich tělesných schránkách. K naší smůle na nich ostrým zoubkem bez oddychu vytrvale hlodá. Bohužel, toto jeho působení nemůžeme ani náznakem označit za pozitivní.

Dobroničtí jsou ale důstojným soupeřem a nic mocnému vládci jménem ČAS nedarují. Krabici vzpomínek důkladně přehrabali, seřadili vzpomínky do průvodu, aby se s nimi mohli projít po spletitých a kroucených pěšinkách mládí. Společným postupem se vynořily vzpomínky z hlubin, o kterých si mnozí už ani nemysleli, že ještě vystoupají na povrch.

Od posledního setkání se vedle kapličky na návsi objevil kamenný pomník obětem první světové války z Dobronic. Je na něm šestadvacet jmen. Na tak malou vesničku je to vysoké číslo. Starosta obce Jiří Kodad krátce promluvil ke shromážděným účastníkům. Paní Povolná, druhá nejstarší obyvatelka Dobronic, pak odhalila tuto novou památku.

Celému aktu byl přítomen český voják z první světové války v uniformě, která do nejmenších podrobností odpovídala své době. Voják vypadal působivě a opravdově, včetně pořádného kníru. Puška, kterou měl na rameni se ukázala jako funkční, když z ní k podtržení slavnostního aktu třikrát vystřelil.

Dokonce při odhalování pomníku nad obcí náhodně prolétla dvě bojová letadla, jako by to bylo objednáno. Při takovýchto akcích se často přelety vojenských letounů nad pietním místem uskutečňují.

Celým odpolednem zněla dechová hudba, která se řízně rozléhala po návsi. Postarala se o to kapela Podhoranka z Trhových Svinů.

A už pochodovým tempem nastupují do prostoru před pohostinstvím mažoretky. Povětšinou mají za sebou už ne nejkratší historii. Lépe řečeno jsou mladé, ale už delší dobu. Dohromady jim bylo možná kolem tisícovky let.

Mažoretky vystoupily celkem třikrát a pokaždé předvedly bravurní a ladné pohyby přesně vystihující hudbu. Při písni Poupata Michala Davida bylo poměrně náročné v nich ta poupata vidět. Vyžadovalo to velkou až obludnou fantazii. Vystoupení mažoretek mělo úspěch, takže si mohly smlsnout na vydatném a výživném potlesku, kterým je nadšení diváci podarovali.

Kolem sedmé večer se kapela přemístila do sálu, aby oblažila uši všech účastníků taneční zábavy. Hudba měla takový tah, že na parket vytáhla nedočkavé tanečníky. Tančilo se až do doby, kdy neúnavný pracant ČAS dostrkal rafičky pomyslných hodin až za půlnoc a dnešek se stal včerejškem.

Občerstvení si vzali za své dobroničtí hasiči. Jen málokdo odolal, aby si nedal opečenou klobásu a vynikající bramborák, vošouch nebo cmundu. To podle přání, jak bylo libo. Každý tomu říkal po svém.

Po setmění bylo možné na zdi kulturního domu shlédnout dvě filmové reportáže ze setkání v letech 2007 a 2012. Promítání si nenechal ujít nikdo z přítomných Při projekci ukápla i nějaká ta slzička. Vždyť někteří blízcí už zůstali jenom ve vzpomínkách a filmových záznamech. Kamera je už navždy uvěznila do filmových okének. Když tyto obrázky ožijí na filmové ploše, rázem mizí několik desítek let stará časová propast. Tady jasně všemocný ČAS prohrával.

Nejčastěji bylo v tyto dny možné slyšet slova:   pamatuju, pamatuješ, vzpomínáš, tenkrát, tehdy... Dobroničtí a jejich přátelé namíchali hodně silný elixír vzpomínek a kápli si ho do žil poctivou dávku.

Oslavy ubíhaly, vzpomínání nemělo konce. Potvora ČAS měl nakonec navrch – dál vytrvale přendával vteřinku po vteřince z přítomnosti do minulosti, až všechny donutil k odchodu. Je to silný soupeř. Dokonce neporazitelný. Proto je třeba  ho znovu a znovu trápit, trochu ho šponovat na skřipci vzpomínek a tím si vytvořit iluzi, že jsme nad ním vyhráli. Jakmile se rozejdeme, přestaneme vzpomínat, iluze mizí. Ten ČAS je doopravdy machr, nakonec nás připraví i o tu iluzi. To však neznamená, že ČAS necháme na pokoji. Dobronice se v tento den staly zvláštní rezervací, kde běžel jiný čas. Je to čas pamětníků a ten je relativní. Při vzpomínání nebylo třeba dosahovat rychlosti světla. Naopak, převalování balvanů vzpomínek bylo pomalé, ale důkladné. Einstein by se divil.

Už od odpoledne nesměle obcházelo kolem návsi naše mládí a plaše pozorovalo celé dění. Nakonec se nechalo svést vzpomínkami a usadilo se nenápadně mezi námi.  I když je velmi plaché a éterické, zdrželo se v Dobronicích až do odchodu posledního účastníka. Je to vítaný návštěvník. Snad se nám ho podaří za pět let znovu svést k účasti už na osmém setkání.

 

 

Několik set písmenek se do souvislého textu pokusil poskládat Slavomír Kozák, pravidelný účastník dobronických setkání.

 

 

Dnes je: 18.07.2018

Svátek slaví: Drahomíra

Volby do zastupitelstva obce 2018
Oznámení
více
Usnesení č. 26/2018
Usnesení 26/2018 z veřejného zasedání zastupitelstva obce Dobronice u Bechyně, konaného dne 10.04.2018 v 18:00 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu.
více
Usnesení č. 25/2018
Usnesení 25/2018 z veřejného zasedání zastupitelstva obce Dobronice u Bechyně, konaného dne 27.02.2018 v 18:00 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu.
více
Výzva
nedostatečně určitě identifikovaní vlastníci
více
Rozpočtová změna č.1/2018
více
rozpočtová změna č. 1 2018
více
Usnesení č. 24/2017
Usnesení 24/2017 z veřejného zasedání zastupitelstva obce Dobronice u Bechyně, konaného dne 12.12.2017 v 18:00 hodin v zasedací místnosti obecního úřadu.
více
Rozpočtový výhled
pro roky 2018 - 2022
více
schválený rozpočet 2018
Obec Dobronice u Bechyně
více
7. setkání rodáků a přátel obce
příspěvek pana Slavomíra Kozáka
více
Setkání rodáků a přátel Dobronic
více
Výzva
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
více
Informace
Nedostatečně určitě identifikovaní vlastníci
více
Obecně závazná vyhláška
Vyhláška o místních poplatcích
více
ROZHODNUTÍ
OMEZENÍ UŽÍVÁNÍ VODOVODU
více
Prohlídka hradu
Otevírací doby soukromého hradu Dobronice
více

Líbí se Vám nový vzhled stránek?

Ano
odpověď Ano (80%)
80%
Ne
odpověď Ne (20%)
20%